ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Karlovarský most má nové osvětlení

15.04.2016

Karlovy Vary 16. dubna - Karlovy Vary dokončily osvětlení nového mostu k meandru Ohře. Jeho stavba sice skončila už vloni v srpnu, ale kvůli problémům se podařilo lávku, která se umí při povodni zvednout o metr a půl, osvětlit až nyní. Město ještě chystá instalaci kamery, která by lávku hlídala, řekl ČTK náměstek primátora Čestmír Bruštík (nez.).

"Lávka je dokončena kompletně včetně osvícení, takže jsme splnili, co jsme slibovali, že lávka bude v noci svítit. Svítí i celý in-linový okruh na meandru. Posunulo se to jednak kvůli počasí, ale i proto, že jsme museli osvětlení nechat vyrobit na míru," řekl Bruštík.

Samotné osvětlení lávky LED reflektory přišlo zhruba na 120.000 korun. Cena ale byla součástí celého projektu stavby lávky. Kromě ní město vybudovalo parkoviště, které slouží návštěvníkům volnočasového areálu s in-line dráhou pro bruslaře, hřišti a stezkami. Celkově most a související investice přišly na 30 milionů korun.

Když se stavba připravovala, museli projektanti vyřešit požadavky Povodí Ohře na to, aby most a jeho náspy neblokovaly v případě velké vody tok řeky. Řešení se našlo v podobě hydraulického zvedání mostu. Mechanismus se zvedacími lisy v nábřežních opěrách je v Česku ojedinělý. Zároveň jde zřejmě o největší a nejtěžší zvedací lávku v zemi.

(čtk)