ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Opravený Dačického dům v Kutné Hoře láká veřejnost

15.04.2016

Kutná Hora 15. dubna - Opravený rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova v Kutné Hoře, v němž měsíc a půl funguje vzdělávací a prezentační centrum UNESCO, zatím láká k návštěvě hlavně místní lidi. Léta kolem něj chodili, ale nemohli nahlédnout dovnitř. Častými návštěvníky jsou také školáci, pro něž je lákadlem hlavně interaktivní expozice, a konferenční část využívají studenti. Lidé jsou podle odborného garanta projektu Aleše Pospíšila překvapeni tím, jak je dům prostorný. Budova je přístupná od sklepů až po půdu. Rekonstrukce chátrající památky stála včetně vybavení kolem 70 milionů korun a byla hrazena z evropských peněz.

"Ten dům je sám o sobě exponátem. Návštěvník může obdivovat jeho gotické portály, klenbu kaple a tak dále, nicméně funguje tady i první expozice památek UNESCO v České republice," upozornil Pospíšil. Lidé se v novém centru dozvědí základní informace o organizaci UNESCO, o tom, jaké památky UNESCO v Česku jsou a proč je mezi nimi Kutná Hora. Původní myšlenkou bylo vytvořit i jakousi platformu těchto památek. "Mohly by se tady prezentovat při sezonních výstavách a budeme k tomu mít i konference. Takže můžeme i společně řešit specifické problémy památek UNESCO," uvedl Pospíšil.

Velkým tahákem Dačického domu je zejména gotická dlaždice prezentovaná v místnosti s žebrovou klenbou, kterou zřejmě využíval jako soukromou kapli sidonský biskup Filip de Villanuova. Šestiúhelníková dlaždice byla objevena krátce po zahájení vyklízeních prací. Hodnotným nálezem byl i gotický pilíř metr a půl pod úrovní terénu dvorku nebo portál v patře, kvůli němuž museli architekti navrhnout jinak schodiště do podkroví. V suterénu láká hlavně malé návštěvníky zážitková expozice. V takzvaném IQ parku na ně čekají stavebnice, animovaný film o Mikuláši Dačickém nebo videomapping na model chrámu svaté Barbory. Expozice nabízí také virtuální průhled do kutnohorských dolů - návštěvník vstoupí na dlažbu, která se pod ním za hrozivého zvuku propadne.

První a druhé patro je určeno pro sezonní výstavy a kulturní a vzdělávací akce. Konferenční sál pojme 60 posluchačů, přednáškový má kapacitu 25 míst. Ve středu se v těchto prostorách konala přehlídka literární tvorby pardubických akademiků a vysokoškoláků LitCon 2016. Podle mluvčí Univerzity Pardubice Valerie Wágnerové budou další akce následovat. "V červnu se Dačického dům v Kutné hoře stane například místem setkání česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club," uvedla.

Rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova (1555 až 1626) je významný pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou se zbytky gotických prvků. Podle historických záznamů v něm žil Dačický čtyři roky po svém narození.

(čtk)