ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Open House: Institut plánování a rozvoje Prahy

15.04.2016

Praha 15. dubna - Karel Prager se řadí mezi nejznámější české architekty 20. století. Mezi jeho díla patří například budova bývalého Federálního shromáždění (dnes nová budova Národního muzea), Nová scéna ND nebo Ústav makromolekulární chemie. Neméně známé jsou však „Pragerovy kostky“ z přelomu šedesátých a sedmdesátých let.

Areál, kde dnes sídlí Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), se rozkládá v klidové zelené ploše vedle bývalého kláštera na Slovanech zvaného Emauzy. Stejně jako u jiných Pragerových budov zde byla použita ojedinělá konstrukce: šest metrů vysoké kovové nosníky vzbuzují pocit, že jednotlivé pavilony levitují nad klášterní zahradou. Původní záměr počítal s pěti budovami, realizovány byly nakonec pouze tři.

Soubor prosklených pavilonů sloužil původně jako sídlo Výstavby hl. m. Prahy a Pragerova ateliéru Gama. Dnes se zde nachází hlavní koncepční pracoviště Prahy v oblasti urbanismu, architektury a rozvoje hlavního města. Kromě nového Metropolitního plánu Prahy zde vzniká řada strategických dokumentů pro rozvoj Prahy.

V rámci prohlídky bude možné se dozvědět více o historii této budovy, ale i o plánování Prahy v minulosti a současnosti.

© šb