ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Restaurátoři odvezli lustr z kutnohorské kostnice k renovaci

14.04.2016

Kutná Hora 14. dubna - Restaurátoři dnes v kutnohorské kostnici dokončili demontáž unikátního lustru složeného z lidských kostí, který je v havarijním stavu a potřebuje opravit. Do konce října budou jednotlivé části renovovat. "Koroze je nadměrná a nemůžeme riskovat pád lustru," řekl novinářům restaurátor Tomáš Král.

Odborníci začali lustr, složený z osmi ramen a čítající tisícovku kostí, odstrojovat minulý týden a dnes z kostnice vynesli poslední část - středovou konstrukci. Návštěvníkům někdejší hřbitovní kaple ze 14. století se tak naskytl pohled na interiér kaple bez lustru, který byl naposledy možný téměř před 150 lety.

Restaurátoři budou v ateliéru všechny části dál demontovat a renovovat je. Poškozené kosti nahradí rezervními, které získali z kostnice v Malíně. Nakonec vše uvedou do původního stavu podle pořízené fotodokumentace.

"Je tam velký problém s celkovou konstrukcí lustru. Jak s dřevěným materiálem, tak kovovým, protože v interiéru kaple je nadměrná vlhkost. To přináší problémy s nadměrnou korozí kovových materiálů a s hnilobou dřevěných materiálů," uvedl Král.

Kutnohorská kostnice, která je jednou z nejnavštěvovanějších památek středních Čech, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce začaly předloni a mají trvat až deset let. Náklady se odhadují na 55 milionů Kč, po celou dobu oprav je památka přístupná návštěvníkům. Dnes zástupci farnosti novinářům ukázali jižní terasy, kde se dokončují opravy. První návštěvníci se po nich budou moci projít do dvou až tří měsíců.

Časem má přijít na řadu úprava interiéru včetně známé kosterní výzdoby, kterou do nynější podoby srovnal řezbář František Rint. Vyžádá si to stěhování desítek tisíc lebek a statisíců lidských kostí, pocházejících od obětí moru a husitských válek. Bude je nutné přemístit, ošetřit a zase složit do původního stavu. Ve čtyřech věžích a další výzdobě podél stěn je podle odhadů uloženo 56.000 až 60.000 lebek a 420.000 až 450.000 dlouhých kostí.

(čtk)