ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Senátoři chtějí usnadnit zábor půdy pro rodinné domy

14.04.2016

Praha 14. dubna - Senátoři ze zemědělského výboru chtějí usnadnit zábor půdy pro individuální výstavbu rodinných domů nebo veřejně prospěšných staveb. Doporučili dnes kvůli tomu upravit novelu o ochraně zemědělského půdního fondu, která má snížit poplatky za vynětí půdy pro stavbu rodinných domů. Senát o novele rozhodne za týden.

Senátorské úpravy počítají s tím, že souhlas obce či kraje jako orgánu ochrany zemědělského půdního fondu by nebyl třeba pro vynětí polností pro výstavbu veřejně prospěšné stavby. Neměl by být třeba ani pro individuální stavbu rodinného domu.

Novela má zároveň snížit poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro stavbu rodinných domů. Senátoři to v souladu s původním poslaneckým návrhem novely doporučili rozšířit i na veřejně prospěšné stavby, čím sníží náklady obcím.

Stavebníci podle novely budou platit poplatek určený jen podle bonity půdy a neměla by se zohledňovat ekologická váha prostředí, ve kterém se má stavět. Podle dřívějších informací z ministerstva životního prostředí by lidé na poplatku měli zaplatit za dům o ploše 200 metrů čtverečných maximálně 36.000 korun. Maximální odvod za metr čtvereční by měl být 180 korun.

Předkladatelé novely poukazovali na to, že poplatek za vynětí může někdy převýšit cenu za pozemek samotný. Chtěli proto, aby se za vynětí pozemků, kde výstavbu umožňuje územní plán, neplatilo vůbec. I přijatá kompromisní verze ale může stavebníkům rodinných domů může ušetřit až 200.000 korun, uvedla za předkladatele poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové).

(čtk)