ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ceny nových bytů vzrostly v Praze o více než 1 procento

13.04.2016

Praha 13. dubna - Průměrná nabídková cena nového bytu v Praze v letošních prvních dvou měsících dosáhla 72.300 korun za metr čtvereční. V porovnání s koncem loňského roku vzrostla o 1,2 procenta. Vyplývá to z aktuálního Deloitte develop indexu, který každé dva měsíce analyzuje stav nabídky pražského developerského trhu.

Nejvíce, o pět procent, vzrostly ceny bytů určených k prodeji v Praze 4. Nejvíce klesly v Praze 7, a to o tři procenta. V porovnání s průměrem roku 2014 vzrostla nabídková cena nových volných bytů v Praze o více než 11 procent.

Ve sledovaném období developeři nabídli devět nových rezidenčních projektů s 531 jednotkami. Z toho osm projektů bylo bytových s celkovým počtem 513 bytů a 11 komerčními jednotkami. Jeden projekt byl zaměřen na rodinné domy. Na internetové stránky umístili developeři k prodeji 498 jednotek, z toho 487 bytových.

"Developerský trh vstupoval do letošního roku s výrazným poklesem nabídky nových volných bytů. Na trh se za dva měsíce dostalo jen 487 bytů, což je množství, které bylo odhadem vyprodáno za 22 dnů. Za propadem množství volných bytů stojí velmi silná poptávka z počátku roku," uvedl ředitel Deloitte odpovědný za nemovitosti Miroslav Linhart.

Celková nabídka volných bytů v porovnání s koncem loňského roku klesla o 12 procent na 5375 bytů v celkové hodnotě 27,6 miliardy korun.

Nejvíce bytů ubylo ve sledovaném období z nabídky Ekospolu (168), téměř tři čtvrtiny z toho však byly v projektech bez územního rozhodnutí. Nejvíce bytů v projektech minimálně s územním rozhodnutím prodal Central Group (137), následují Finep (103), Moravská Stavební (88) a Daramis Group (87). Podíl první desítky developerů podle počtu prodaných bytů na pražském rezidenčním trhu dosáhl za leden a únor téměř 60 procent.

(čtk)