ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Open House: Hlavní nádraží

13.04.2016

Praha 13. dubna - Hlavní nádraží nesoucí nejprve jméno císaře Františka Josefa bylo původně koncovou stanicí soukromé železnice vedoucí z Vídně do Prahy. Jeho provoz byl zahájen roku 1871. První nádražní budovu navrhli architekti Ignác Ulmann a Viktor Barvitius v neorenesančním stylu, tehdy považovaném za nejvhodnější sloh pro veřejné a reprezentativní budovy.

Na počátku 20. století bylo nádraží zvětšeno a přestavěno ve stylu secese podle projektu Josefa Fanty. V této době byly zbudovány podchody a kolejiště bylo zastřešeno dvěma ocelovými obloukovými konstrukcemi.

Dominantu mohutné stavby tvoří odjezdová hala s kopulí a věžemi (za první republiky do jedné z věží provizorně umístila svoji hvězdárnu Česká astronomická společnost). Při Fantově přestavbě také vznikl secesní dvorní (později vládní) salonek skládající se ze čtyř místností. Salonek je pozoruhodný především malířskou výzdobou Václava Jansy a Viktora Strettiho zobrazující Prahu z počátku minulého století.

Před vstupem do salonku stojí od roku 2009 sousoší představující sira Nicholase Wintona s dětmi vytvořené londýnskou sochařkou Flor Kentovou. Po prezidentu Wilsonovi bylo nádraží pojmenováno po vzniku samostatného Československa. Fantova nádražní budova patří mezi největší skvosty pražské secesní architektury.

Adresa: Wilsonova 300/8, Praha 2
Rok: 1871; 1901–1909 (přestavba)
Architekti: Ignác Ulmann a Viktor Barvitius; Josef Fanta

© dk