ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na místě vykopávek vznikne expozice Komenského

12.04.2016

Přerov 12. dubna - V Přerově začali budovat venkovní expozici připomínající pobyt Jana Amose Komenského v tomto městě, má se z ní stát jedno z největších turistických lákadel. Expozice vyrůstá na zakázku města v místě zvaném Na Marku, kde archeologové našli základy školy Jednoty bratrské. Od poloviny července zde návštěvníci najdou například modlitebnu, zvonici či herní prvky, které mají bystřit pozornost, úsudek a paměť. Chybět nebude ani venkovní prezentace nálezů včetně kopií artefaktů, které ze země vyzdvihli archeologové. Lokalita byla loni prohlášena za kulturní památku.

Archeologové na místě pracovali v letech 2012 a 2013, kdy se jim podařilo odkrýt základy duchovního centra Jednoty bratrské, jehož součástí byl vedle modlitebny a unikátní renesanční cesty také dům se školou, v níž působil od roku 1614 Komenský. Nyní se na místo vrátili kvůli archeologickému dohledu při budování expozice. "Je to určitá dávka nostalgie, strávili jsme tady dva roky výzkumu. Od začátku jsme se snažili tyto výsledky zpopularizovat. Je to výsledek dlouhodobého úsilí," řekl dnes ČTK archeolog Zdeněk Schenk.

Na místě byly podle něj již položeny základové pásy v místech, kde budou vidět obvodové zdi bratrského domu se školou. Prezentována bude i objevená renesanční dlážděná ulička, po jejímž povrchu Komenský podle odborníků kráčel. Archeologové budou na místě po dobu výkopových prací. "Minulý týden se nám zde podařilo nově zachytit některé stavební konstrukce, které jsme neměli možnost prozkoumat v předchozím výzkumu. Zajistili jsme také soubor keramiky z první třetiny 17. století," doplnil Schenk.

Expozici staví Přerovská stavební, která zakázku vyhrála. Město za ni zaplatí 1,4 milionu korun, tedy zhruba o půl milionu korun méně, než původně plánovalo. Od venkovní prezentace si město slibuje mimo jiné i zájem turistů o přerovskou historii. Expozice prezentující Komenského myšlenky by se měla stát hlavním tahákem letošní turistické sezony, řekla již dříve ČTK mluvčí města Lenka Chalupová. Venkovní prezentace bude v klidové městské zóně, větší omezení pro občany proto radnice neočekává.

Unikátní nálezy přerovských archeologů aspirovaly na ocenění nález roku, byly nominovány na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro a lokalita se nakonec díky nálezům dostala i na seznam kulturních památek.

(čtk)