ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno schválilo regulační plán pro kostelík v Líšni

12.04.2016

Brno 12. dubna - Brno chce chránit území kolem kaple Panny Marie Pomocnice na okraji Lísně před větší zástavbou. Brněnští zastupitelé dnes schválili podnět ke vzniku regulačního plánu pro tuto lokalitu. Plán má stanovit jasné podmínky pro možnou zástavbu. Územní plán tam povoluje rodinné domy a hrozilo, že povolena bude i výstavba bytových domů. Podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) by nevhodná zástavba mohla zničit unikátní okolí kaple. Plán by mohl být hotov za dva roky, náklady na jeho vypracování se odhadují ve stovkách tisíc až v jednotkách milionů korun.

Pořízení plánu už v minulosti podpořili brněnští radní, kteří doporučili zastupitelstvu, aby podnět schválilo. Pro návrh zvedlo ruku všech 45 přítomných zastupitelů z celkových 55, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel.

Území má být vymezeno z jihu ulicí Kniesovou a přilehlými zahrádkami, ze západu ulicí Kostelíček, ze severu ulicí Obeckou a z východu ulicí Podlesnou. "Lokalita kostelíčku je jedna z cenných lokalit na samém okraji Brna. Navazuje na historickou zástavbu Staré Líšně. Je to poutní místo se zvláštním geniem loci. Proto místní občanská sdružení usilují o to, aby bylo chráněné," uvedl Ander.

Současný územní plán povoluje výstavbu rodinných domů. Aktualizace územního plánu, kterou v roce 2014 schválilo ještě staré zastupitelstvo, však umožňovalo i výstavbu patrových domů. Proti tomu se však postavili místní. Kvůli žalobě aktivistů proti aktualizaci územního plánu soud dokument pro nepřezkoumatelnost v některých lokalitách nakonec zrušil.

Regulační plán je podrobnějším územně-plánovacím dokumentem, který stanovuje podmínky výstavby. "Vyznačuje, kde budou ulice, vymezuje stavební čáry a také určuje, jaké domy mohou v místě být," dodal Ander.

Regulační plán vítá starosta městské části Břetislav Štefan (ČSSD), podle kterého je území významné pro místní obyvatele. "Konají se tu každoroční květnové poutě. Pro místo je potřeba zvýšená ochrana," řekl.

(čtk)