ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rekreační areál Vrchbělá čeká na kolaudaci

11.04.2016

Bělá pod Bezdězem (Mladoboleslavsko) 11. dubna - Nový sportovně - rekreační areál Vrchbělá na Mladoboleslavsku v bývalém vojenském prostoru Ralsko by měl být otevřen v květnu. Jako reálný termín to uvedl radní Středočeského kraje a mladoboleslavský zastupitel Karel Horčička (ČSSD). Areál za 140 milionů korun byl financován z evropských i krajských peněz, staví se již od roku 2012. Nyní se čeká na rozhodnutí o kolaudaci.

Areál Vrchbělá se buduje od roku 2012, poslední práce skončily teprve loni v říjnu, což byl zároveň termín, který kraji nařídila Evropská unie, jež se na realizaci finančně spolupodílela. Dokončení prací bylo na začátku projektu naplánováno na rok 2013, zdržení způsobila například některá zdlouhavá řízení spojená s vlastnictvím pozemků nebo čekání na připojení na elektřinu a vodu. Bylo také nutné zajistit nové geodetické práce v souvislosti se změnami v projektu nebo řešit požadavky na ochranu dřevin. K dispozici údajně nebyla ani kompletní projektová dokumentace celého bývalého vojenského prostoru. Horčička ČTK řekl, že práce zdržela také vichřice, která se areálem prohnala, nebo nedodělky na stavbě.

Nápad nově využít areál bývalé vojenské pozorovatelny u střelnice sovětské armády se poprvé objevil v roce 2009. Soukromý investor zde chtěl vybudovat golfové hřiště. Zástupci kraje ale nakonec dali přednost sportovně-rekreačnímu areálu. Kraj, jenž také areál vlastní, tu nyní hodlá provozovat hotel s kapacitou 48 lůžek a restaurací, půjčovnu kol a in-line bruslí, kemp, malou zoo, lanové centrum, sedmikilometrovou in-line dráha, rozhlednu, dětské hřiště s dřevěnými prolézačkami v podobě okolních hradů, pěší naučnou stezku pro děti a parkoviště pro auta či autobusy.

Po kolaudaci a otevření areálu bude o stav drah pečovat Krajská správa údržby silnic; náklady na údržbu se mohou pohybovat v řádech statisíců až milionů.

Podle Horčičky by mohl areál přilákat do regionu nové turisty: "Bělá totiž leží v ideálním místě. Nedaleko je zřícenina hradu Bezděz, je zde řada možností pro cyklisty a co si budeme povídat, také Máchovo jezero. Potenciál tady je a je jen na městě, jak ho dokáže využít," doplnil radní.

(čtk)