ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Litvínov zbourá bývalé ubytovny

11.04.2016

Litvínov (Mostecko) 11. dubna - Litvínov chce zbourat bývalé ubytovny Bílý sloup. Náklady na demolici nízkých objektů, které měly kapacitu 120 míst, radnice odhadla na deset milionů korun. O dotaci požádá stát, který by mohl zaplatit až 80 procent nákladů. ČTK to řekla mluvčí města Margita Kučerová.

"Žádost o peníze podáme do 29. dubna. Předpokládá se, že veřejná zakázka by mohla náklady na bourání snížit," uvedla Kučerová.

Nevzhledné budovy obepnuté pletivem by mohl nahradit park. Domy jsou ve vlastnictví města. Litvínov patří mezi obce, kde jsou sociálně vyloučené lokality, šance, že s žádostí uspěje, je tak vysoká.

Program ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo na tři roky. Každoročně uvolní 100 milionů korun. Podpora je určena pro města se sociálně vyloučenými lokalitami na demolici prázdných domů. Větší šanci získat peníze budou mít menší města a města s větším podílem sociálně vyloučených obyvatel. Samosprávy mohou získat nejméně 300.000 korun a nejvýše pět milionů korun.

Litvínov předpokládá, že v lokalitě, na kterou navazují zahrádky, by mohl začít bourat v roce 2017. "Prázdné domy patří k rizikovým místům z hlediska bezpečnosti," uvedla Kučerová. Pusté objekty lákají různé skupiny obyvatel, přestože některé jejich majitelé zabezpečují proti vniknutí nebo dokonce zazdívají do výšky prvního patra a zbavují všech zařízení a kovových prvků.

Mezi vyloučené lokality patří v Litvínově i část sídliště Janov. "Jednáme o odkupu šesti prázdných paneláků na sídlišti Janov. Objekty budou zdarma, zaplatit by město muselo pozemky. Předběžná navrhovaná cena se pohybovala okolo 80 až 100 korun za metr čtvereční," uvedla Kučerová. Na své náklady město doposud žádné objekty nebouralo.

Využít státní dotaci ke zbourání prázdných objektů chce i sousední Most. Tam se už prázdné paneláky na známém sídlišti Chanov bouraly. Teď by mohl padnout k zemi další dům, ze kterého zůstaly už jen obvodové zdi.

O vyhlášení státního programu na bourání vybydlených domů usiloval Ústecký kraj, kde je podle informací získaných od obcí k demolici 241 domů různé velikosti se zhruba 1165 byty.

Ústecký kraj v programu prosadil, že čím větší míra sociálního vyloučení lokality, tím větší šance na získání dotace. Radnice ale musí mít zpracovaný projekt následného využití uvolněného pozemku. Po uplynutí deseti let může město pozemek třeba prodat.

(čtk)