ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Přerov zavádí tréninkové byty

11.04.2016

Přerov 11. dubna - Přerovská radnice se rozhodla pomoci některým rodinám ze sociálně slabého prostředí. Nabídne jim obecní byty a v takzvaném tréninkovém bydlení jim sociální odborníci pomohou hospodařit s penězi. Pokud uspějí, budou moci tyto rodiny v obecních bytech zůstat, v opačných případech se budou muset vrátit do azylových domů či ubytoven, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. V první fázi projektu chce město pomoci čtyřem vytipovaných rodinám.

"Aktuálně žije v Přerově na ubytovnách 600 lidí. Další desítky rodin bydlí v sociálně vyloučených lokalitách a mnohé se potýkají s neschopností udržet si byt. Dostanou peníze, nakoupí si jídlo nebo oblečení a pak zjistí, že vlastně nemají na zaplacení nájmu, elektřiny nebo třeba vody. Proto je třeba dát jim v tomto ohledu jakousi školu života," uvedl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).

V obecních bytech se budou vybrané rodiny pod dohledem sociálních pracovníků učit žít tak, aby jim nevznikaly dluhy. Odborníci jim nebudou zasahovat do běžného osobního života, ale určený pracovník je bude učit hospodařit. "Sociální pracovník bude sledovat i to, jestli klient nemá nový dluh, zda nepřišel o zdroj příjmu, nepropadl třeba závislosti, ale také jestli nenarušuje svým chováním sousedské vztahy," dodal Navrátil. Zájemci se městu mohou do projektu hlásit do 9. května. Podmínkou je, aby neměli dluh u dodavatele energií.

Přerov disponuje zhruba 1500 obecními byty. Tréninkové bydlení je součástí nového systému hospodaření s obecními byty, který radnice zavedla od poloviny března letošního roku. Předpis ruší dosavadní systém pořadníků, na lepší bydlení naopak mohou dosáhnout i lidé z chudších vrstev. Podmínkou přitom je, aby pracovali, nebyli dlužníky a neměli na svědomí žádný přestupek. Město tím chce motivovat své obyvatele k řádnému životu. Bytový fond Přerova rozdělili zástupci radnice do čtyř kategorií. Kromě bytů sociálních, zvláštního určení a bytů obsazovaných formou výběrového řízení zavedlo město také dostupné byty, na které mohou dosáhnout sociálně slabí při řádném způsobu života.

(čtk)