ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě čeká rozsáhlá obnova

11.04.2016

Jeruzalém 11. dubna - Jeruzalémský Chrám Božího hrobu čeká rozsáhlá rekonstrukce. Budovu postavenou na místě, kde byl podle legendy ukřižován Kristus, spravují společně arménská, katolická a řecká ortodoxní církev a jejich vzájemná řevnivost dosud bránila jakékoli dohodě o už velmi nutných opravách. Překvapivě se teď ale za pouhé tři týdny podařilo něco, co vázlo dlouhé roky, a to kvůli havarijnímu stavu vnitřní kaple, která podle tradice ukrývá Kristův hrob.

Smlouva o správě chrámu, považovaném za nejvýznamnější křesťanskou památku, je stará 150 let. Podrobně popisuje partie chrámu, o něž se má daná církev starat, a to až do takových detailů, jako jsou dlaždice, výklenky, okna, dveře a chodby. Jakákoli změna, přístavba nebo oprava je podmíněna souhlasem všech.

Kvůli neschopnosti dohodnout se na opravách, a to i na těch nejbezvýznamnějších, se chrám ocitl v mimořádně špatném stavu. A vůbec nejhůře je na tom podle izraelského deníku Haarec právě jeho nejnavštěvovanější část - edikula ukrývající hrob. Byla postavena v roce 1810 a už několik desetiletí ji poškozuje voda.

Větší obnovou prošla za britského mandátu v roce 1947. Edikula byla tehdy zpevněna zvenčí železnou konstrukcí, která tam stojí dodnes. Dovnitř návštěvníka pouští mnich, který má právě službu, avšak po několika minutách zase vyzve k odchodu. Loni se stav svatyně natolik zhoršil, že policie a izraelská správa pro památky nařídily místo na několik hodin denně pro návštěvníky uzavřít, protože je považují za příliš nebezpečné. Křesťanskou komunitu pobouřilo, že s jejími zástupci Izrael uzávěru neprojednal.

Rozhodný krok Izraele ale vedl k úspěšnému a rychlému jednání zástupců tří církví o renovaci. Prací se na základě jejich dohody 15. května ujme Aténská národní technická univerzita. Potrvají osm měsíců, po které chrám zůstane návštěvníkům přístupný.

(čtk)