ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Open House otevře střešní terasy i podzemní kryt

11.04.2016

Praha 11. dubna - Celkem 51 architektonicky zajímavých budov a objektů otevře druhý ročník festivalu Open House Praha, který o víkendu 14.–15. května pozve veřejnost na prohlídku běžně nepřístupných pražských staveb. Lidé budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si zevnitř domy, kolem kterých denně chodí po ulici.

„Festival se letos vydává i dále od centra města, a každá ze vzdálenějších budov bude opravdu stát za to,“ slibuje koordinátorka Open House Praha Andrea Šenkyříková. Open House Praha nabídne historické paláce, moderní kancelářské komplexy, bytové projekty i technické a industriální stavby. Mezi perličky letos patří budova Sazky s losovacím televizním studiem, nové sídlo společnosti AVAST v Enterprise Office Centru, ale také Invalidovna, jejíž interiéry budou letos naposledy k vidění, protože v červnu má být nabídnuta k prodeji.

Do prostor s technickým provozem bude opět nutná registrace. Jedná se o elektrárnu Štvanice, Ústřední telekomunikační budovu CETIN, Fakultu Strojní ČVUT, smíchovský pivovar Staropramen, kryt KO17 pod Thomayerovou nemocnicí a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR s novou budovou zvanou „Květák“. Registrovaní účastníci se letos také dostanou na speciální prohlídku technologií v Main Pointu Karlín, který byl v roce 2011 vyhlášen nejlepší kancelářskou budovou světa.

Organizátoři se letos více zaměřili na dětské návštěvníky, jimž v osmi budovách nabídnou pracovní listy. Ty obsahují informace a úkoly, které rozšiřují slovní zásobu, vedou k pozorování a podporují kreativitu. Zábavný dětský program připravilo také Hlavní nádraží, Dům U Dvou zlatých medvědů a sídlo společnosti Microsoft.

„Jsme rádi, že loňský úspěch festivalu přesvědčil další majitele a majitelky budov, aby se do festivalu Open House zapojili. Praha má v oblasti architektury opravdu co nabídnout a věříme, že postupně ztratí ostych a nedůvěru i další majitelé,“ uvedla Andrea Šenkyříková.
Většina budov bude o festivalovém víkendu otevřena oba dva dny od 10 do 18 hodin. Existují však některé výjimky, proto doporučujeme vyhledat si podrobné informace v tištěném katalogu, na www.openhousepraha.cz nebo v mobilní aplikaci, která bude spuštěna koncem dubna při iOS a Android.

Koncept Open House vznikl v roce 1992 v Londýně jako snaha o posílení vztahu laické veřejnosti k místu a městu. Zakladatelka Victoria Thornton vloni navštívila Prahu. Open House Praha 2015 navštívilo 38 500 lidí.

(rtv+)

ROZHOVOR SE ZAKLADATELKOU OPEN HOUSE: