ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavebnictví Královéhradeckého kraje rostlo o 14 procent

10.04.2016

Hradec Králové 10. dubna - Stavební firmy s více než 50 zaměstnanci v Královéhradeckém kraji loni zvýšily výrobu o 13,6 procenta na 2,73 miliardy korun. Vyšší dynamiku růstu měly loni jen Ústecký a Plzeňský kraj a Praha. Výkon stavebnictví hradeckého kraje rostl druhý rok po sobě, v roce 2014 růst činil 2,2 procenta. Předchozích pět let bylo stavebnictví v kraji v trvalém poklesu nebo ve stagnaci. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu.

Přes loňský výrazný růst výkonů však počet zaměstnanců v největších stavebních firmách meziročně klesl o 19 procent na 1473 lidí. Růst výkonů při menším počtu lidí znamenal zvýšení produktivity práce stavebních firem o 40 procent. V celé České republice velké stavební firmy loni zvedly výrobu o 13 procent na 168 miliard korun a počet lidí snížily o dvě procenta.

Průměrná mzda zaměstnanců ve stavebnictví hradeckého kraje loni meziročně vzrostla o 1,2 procenta na 24.584 korun. Za celostátním průměrem však mzdy značně zaostávaly, mezi kraji šlo o druhou nejnižší průměrnou mzdu. V celé republice mzdy ve stavebnictví loni meziročně vzrostly o 6,4 procenta na 31.675 korun.

V krajském porovnání byla hodnota stavební výroby v hradeckém kraji loni až na předposledním, 13. místě. Nižší stavební výrobu měly jen stavební firmy v Karlovarském kraji. V hradeckém kraji totiž nesídlí žádná velká společnost, která by s vlastními lidmi stavěla například metro či dálnice. Krajsky významná stavební společnost BAK navíc loni v říjnu přesunula své sídlo z Trutnova do Prahy. Loni BAK, který má přes 280 kmenových zaměstnanců, vykázal obrat 1,94 miliardy korun. Statistiky vykazovaná stavební výroba představuje objem stavebních prací, které zajišťovali pro podniky jejich vlastní pracovníci.

Zda bude růst stavebnictví kraje pokračovat i letos, není jisté. Hodnota staveb, které loni povolily úřady v kraji, totiž meziročně klesla o 18 procent na 9,3 miliardy korun. Investorům úřady v kraji loni vydaly i o pět procent méně stavebních povolení. Jedním z důvodů loňského poklesu bylo to, že končily evropské dotační programy pro období 2007 až 2013 a nové investice z programů pro roky 2014 až 2020 se ještě nerozběhly.

Například subjekty v hradecko-pardubické aglomeraci by v rámci takzvané Integrované územní investice (ITI) měly v následujících letech získat až šest miliard korun. Samotný Hradec Králové by chtěl v rámci ITI investovat asi jednu miliardu korun. Královéhradecký kraj již dříve oznámil, že by z prvních výzev Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) chtěl získat dotace přes 1,5 miliardy korun.

Růst investic by měl v následujících letech podpořit i projekt vybudování průmyslové zóny Solnice - Kvasiny u rozvíjejícího se závodu Škody Auto v Kvasinách. Celkové veřejné investice do zóny, silnic a další veřejné infrastruktury v regionu by mohly do roku 2022 dosáhnout až tří miliard korun.

(čtk)