ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vstupní hradební zeď v Přerově projde opravou

09.04.2016

Přerov 9. dubna - Přerovská radnice uzavře od pondělí až do poloviny května průchod z Horního náměstí směrem na Spálenec. Hradební zeď, která je vstupní branou do historické části města, projde opravou. Na plánovanou rekonstrukci klenbového oblouku fortny (úzké proluky) se chystají také archeologové. Předpokládají, že v této vstupní bráně vedoucí do městské památkové zóny najdou původní dřevo, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

"Celková konstrukce hradební zdi je převážně kamenná. Klenební oblouk, který je částečně cihelný, vykazuje drobné statické poruchy a lokální destrukce jednotlivých cihelných prvků. Víme, že byl v minulosti chybně vyspravován cementovou omítkou," uvedl Zdeněk Vojtášek z odboru majetku magistrátu. Město plánuje, že ze zdi budou odstraněny narušené části cihel, zdivo klenebního oblouku bude očištěno a v plánu je i čištění spár.

Stavbaři i archeologové se zaměří také na dřevěný prvek, který je součástí fortny. Archeologové se jej chystají podrobit expertíze. Vstupní brána byla vystavěna za Pernštejnů na přelomu 15. a 16. století jako součást městského opevnění, podle odborníků detail dřeva zřejmě pochází z tohoto období. "Prostřednictvím přírodovědné metody dendrochronologie můžeme určit rok, ve kterém byl pokácen strom, jehož dřevo bylo do fortny vsazeno," uvedl přerovský archeolog Zdeněk Schenk. Dodal, že ve zdivu fortny jsou kapsy, v nichž se dochovaly dřevěné kladky, které byly součástí zvedacího systému výpadové branky.

Okolí hradeb u Spálence letos čeká podle zástupců města ještě jedna změna. Ve druhé polovině roku sem budou převezeny plastiky z dílny světoznámého sochaře Ivana Theimera, které jsou součástí kašny u restaurace Haná. Padesát let starou kašnu se město rozhodlo kvůli jejímu dezolátnímu stavu zasypat. Pod hradby odtud poputují Theimerovy sochy symbolizující rostlinné motivy, například makovici, bukvici a malvici. Sochy by měly zpříjemnit promenádu kolem Bečvy.

(čtk)