ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ministerstvo budovu Kliniky zatím nechce

08.04.2016

Praha 8. dubna - Výbor petice za Kliniku znovu vyzve pražské zastupitelstvo k projednání petice podepsané 2300 Pražany, v níž žádá převod žižkovské budovy na Prahu a zapůjčení tamnímu autonomnímu sociálnímu centru. Zástupci Kliniky o tom informovali na dnešní tiskové konferenci. Ukázalo se totiž, že ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zatím budovu nepřevezme. Právě informace o převodu budovy na MPSV byla přitom důvodem, proč zastupitelstvo minulý týden nepřijalo k petici usnesení.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uvedl, že vládní komise vyhodnocující potřebnost majetku pro stát souhlasila s převodem objektu Kliniky na ministerstvo práce. Objekt chtěl prý úřad využít jako administrativní budovu pro zaměstnance MPSV a Úřadu práce.

Mluvčí ministerstva práce Petr Habáň ale o několik dní později uvedl, že jde jen o jednu z možností, kam by se mohla přestěhovat část Úřadu práce. MPSV se bude rozhodovat podle technického stavu objektu a nákladů na rekonstrukci. "K žádnému oficiálnímu posouzení těchto kritérií zatím ze strany MPSV nedošlo. Samotný záměr proto zatím nemohlo projednat vedení ministerstva," řekl ČTK mluvčí.

Tutéž informaci se na čtvrtečním jednání na ministerstvu práce dozvěděli také zástupci Kliniky. Zveřejnění informace o převodu objektu na MPSV v den zasedání zastupitelstva považují za účelové. "Podle nás je to útok na petiční právo, který se stal na základě nepravdivé informace," řekl zástupce Kliniky Jakub Ort. "Vnímáme to jako další zástupný argument, proč bychom měli ukončit činnost," doplnila ho kolegyně Tereza Virtová.

Budovu spravuje ÚZSVM. Aktivisté ji měli rok vypůjčenou poté, co prázdný objekt koncem roku 2014 nelegálně obsadili. Smlouva jim skončila před měsícem, přesto v budově zůstávají a program pokračuje beze změn.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), do jehož gesce spadá školství, aktivistům nabídl budovu bývalých jeslí ve Znojemské ulici v Praze 4. Aktivisté ji ale odmítli.

Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili a nechali připojit vodu a elektřinu. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.

(čtk)