ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ve Šternberku bude vystaven model středověkého kláštera

07.04.2016

Šternberk 7. dubna - Velký dřevěný model středověkého kláštera, ve kterém nebudou chybět postavičky mnichů či vnitřní vybavení místností, budou moci obdivovat návštěvníci bývalého augustiniánského kláštera ve Šternberku na Olomoucku. Model kláštera bude k vidění od soboty 23. dubna, řekla dnes ČTK mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Dokončovaný model kláštera je dlouhý zhruba tři metry a široký dva metry. Na zakázku šternberského Handkeho spolku ho vyrábí studenti Střední řezbářské školy v Tovačově. "Hlavním posláním modelu ve Šternberku je ukázat, jak kláštery v minulosti fungovaly a jaká byla jejich náplň a účel," uvedla Černocká.

Dřevený klášter bude nasvícen tak, aby návštěvníci mohli bez problémů nahlédnout do všech jeho zákoutí. Ve spodní části modelu budou viditelné i krypty. "To bude zajímavé zejména pro děti," podotkla Černocká.

Model bude umístěn ve velkém sále augustiniánského kláštera. "Postupně k němu přibude model klášterního pivovaru a chmelnice," řekla Černocká.

Augustiniánský klášter ve Šternberku, který je postupně rekonstruován, byl založen ve 14. století. Jeho současná podoba pochází z poloviny 18. století. Na výzdobě se podíleli vynikající umělci moravského baroka jako malíř Jan Kryštof Handke či sochař Filip Sattler.

(čtk)