ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavaři do konce února zahájili 931 bytů

07.04.2016

Praha 7. dubna - Stavaři v Česku do konce února zahájili stavbu 931 bytů v bytových domech, meziročně o 27,9 procenta více. Podíl Prahy se snížil přibližně na polovinu. Počet zahájených staveb rodinných domů meziročně vzrostl o 10,2 procenta na 1691. Téměř třetina jich připadá na Středočeský kraj. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Největší podíl nově zahájených staveb bytových domů připadá na Prahu. Její podíl se však z lednových 62,7 procenta snížil na 51,8 procenta. S odstupem následují Zlínský (13 pct), Plzeňský (11,3 pct) a Královéhradecký kraj (9,5 pct).

V hlavním městě se za první dva měsíce začalo stavět 482 bytů v bytových domech, meziročně o 6,8 procenta méně. "Přitom prodej nových bytů roste v Praze řádově desetiprocentním tempem," upozornil předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Za problém považuje pomalé povolování projektů stavebními úřady. "Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v průměru osm let, v řadě případů ještě déle. Pokud se s vysokou poptávkou brzy nesrovná rychlost povolování, developeři nebudou mít co prodávat," dodal.

Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce cena nových bytů u některých projektů od začátku roku výrazně vzrostla. "Poprvé od krize evidujeme vyloženě předražené rezidenční projekty," uvedl Korec.

Počet nově rozestavěných rodinných domů meziročně vzrostl o 10,2 procenta na 1691. Nejvíce připadalo na Středočeský (28,5 pct), Jihomoravský (13,4 pct), Moravskoslezský (10,3 pct) a Jihočeský kraj (10,1 pct). Podíl Prahy činil 2,8 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali do konce února firmy a jednotlivci stavět 3497 bytů, meziročně o 14,4 procenta více. V porovnání s rekordní úrovní v roce 2008 jich ovšem bylo téměř o polovinu méně.

(čtk)