ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Aktuálně

Kniha: O městech a lidech

16.02.2017

Praha 16. února - Třiatřicet měst. Třiatřicet míst. Třiatřicet osobních příběhů lidí, kteří se v českých regionech snaží oživit veřejný prostor. O městech a lidech je knižní debut dramaturgyně, produkční a kulturní manažerky Michaely Hečkové z projektu Piána na ulici.

Mapuje příběhy těch, kteří se rozhodli nezlomit hůl nad menším městem a chtějí z něj udělat místo, kde se lépe žije. Dočasné kavárny, dočasné venkovní galerie, architektonické intervence, sousedské slavnosti, umění ve veřejném prostoru, revitalizace vodních toků, ale i referenda a první vstupy do místního zastupitelstva. O městech a lidech je první publikací, která se podrobně zaměřuje na veřejný prostor českých regionů.

"Miluju Johna Steinbecka. Také proto jsem chtěla napsat knihu o jednom komunitním centru utopeném na konci sídliště Černý Most, které se pyšní jménem Plechárna. Bestseller Na Plechárně. Přesně podle Steinbecka. Naše cesty se ovšem rozešly," vzpomíná Michaela Hečková. "Nasedla jsem na vlak, autobus, šla pěšky, svezla se autem, které navzdory veškerým předsevzetím stále řídit neumím a jehož absenci dodnes považuji za svůj nejspolehlivější komunikační nástroj při oslovování cizích lidí," doplňuje autorka, která při sběruj materiálů projela celkem 4100 kilometrů.

Publikace má celkem 335 stran a obsahuje také skvělé fotografie Karoliny Ketmanové a Dana Friedlaendera. Kniha byla vydána za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR a městských projektů BU2R.

Více o knize naleznete na webu www.omestechalidech.cz nebo facebookovém profilu facebook.com/omestechalidech.

O autorce:
 
Michaela Hečková (1986) vede společně s kavárníkem Ondřejem Kobzou projekt Piána na ulici. Dlouhodobě se věnuje intervencím a oživení veřejného prostoru. Působila jako programová ředitelka festivalu o umění ve veřejném prostoru Street for Art na pražských sídlištích Jižní Město a Černý Most a jako programová ředitelka progresivní příspěvkové organizace Praha 14 kulturní proměňující Prahu 14 v živou a kulturní městskou část. Studovala bohemistiku a kulturální studia na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a teorii interaktivních médií na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

(rtv+)