ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Aktuálně

Sezimovo Ústí má novou knihovnu

10.01.2017

Sezimovo Ústí (Táborsko) 10. ledna - Novou knihovnu, která nabízí i venkovní posezení, otevřeli v Sezimově Ústí na Táborsku. Vznikla na místě někdejší mateřské školy, přestavba stála 6,5 milionu korun. Čtenářům slouží ode dneška. ČTK to řekla místostarostka města Ludmila Svatková. Na místě původní knihovny Sezimovo Ústí 2, která vznikla z bývalé závodní knihovny podniku Kovosvit, bude dům s pečovatelskou službou. Ve městě jsou knihovny dvě, knihovna Sezimovo Ústí 1 sídlí na městském úřadu.

Nová knihovna je na Školním náměstí, kde dříve fungovala školka a později základní umělecká škola. V současnosti budova nebyla využívána. "Přistoupili jsme k celkové rekonstrukci a vytvořili jsme novou knihovnu, její prostory jsou větší. Předtím byla o pár set metrů dál, ale tam se chystá demolice, na jejím místě místě vyroste dům s pečovatelskou službou," řekla Svatková.

Součástí nové knihovny je herna pro děti i foyer a atrium pro venkovní posezení pro návštěvníky, kteří zevnitř projdou ven francouzským oknem. Knihovna má okolo 350 registrovaných čtenářů. Nově jim bude půjčovat i společenské hry a rozšíří také počet akcí pro dospělé - dosud v tomto směru mířila hlavně na děti.

"Zásadní novinkou je hezčí a důstojnější prostředí, protože většina čtenářů jsou senioři, hůře vidí, a tady je rozhodně víc světla. Knihovna je přehlednější, knihy si mohou najít i sami. Budou sem rádi chodit a je tu větší prostor pro konání kulturních akcí," řekla ČTK knihovnice Kristýna Mrázová.

Změnu má za sebou také Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, do níž chodí 18.500 čtenářů. Otevřela 6. ledna pobočku na sídlišti Vltava, která se po 20 letech přestěhovala z Jizerské ulice do přízemí Kulturního domu Vltava, do prostor bývalé restaurace. Knihovna zřizovaná krajem zaplatila 500.000 korun za stěhování a vnitřní vybavení, přestavbu za tři miliony korun hradilo město.

Hlavní budovu Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě se chystá Jihočeský kraj přestavět v roce 2018. Projekt počítá s náklady přibližně 120 milionů korun, současný objekt by se díky němu měl zvětšit o zhruba 1200 metrů čtverečních.

(čtk)