ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Aktuálně

Oprava olomoucké radnice začne v lednu

12.10.2016

Olomouc 12. října - Dělníci v lednu zahájí postupnou opravu budovy radnice v historickém centru Olomouce, která by měla stát několik desítek milionů korun. Jako první bude rekonstruována střecha, která je v havarijním stavu. Pak přijde na řadu informační centru či vstup do budovy radnice. V následujících letech by měla následovat fasáda včetně obnovy původních slunečních hodin, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Filip Žáček (ČSSD).

Oprava střechy bude stát zhruba 30 milionů korun. Podle původního plánu měla začít letos na podzim, nakonec se ale termín posunul na začátek příštího roku. "Po dohodě se zhotovitelem začnou viditelné opravy až v lednu, aby rekonstrukce neovlivnila Olomoučany i návštěvníky města velmi oblíbené vánoční trhy," vysvětlil Žáček.

Po skončení trhů začne i rekonstrukce informačního centra radnice, to bude rozšířeno a modernizováno, částka na jeho opravu se vyšplhá asi na 1,4 milionu korun.

Podle náměstka primátora Ladislava Šnevajse (KDU-ČSL) může pokrýt až 90 procent nákladů na opravu střechy a informačního centra dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. "Budeme o ni začátkem roku žádat prostřednictvím ITI Olomoucké aglomerace," podotkl. ITI neboli Integrovaná územní investice je strategickým nástrojem rozvoje určité oblasti.

Příští rok na jaře začnou dělníci opravovat vstup do budovy radnice. Odstraní zvlhlé zdivo a provedou bezbariérové úpravy a bezpečnostní opatření. Tato část rekonstrukce má stát 1,8 milionu korun.

V následujících letech by podle Žáčka měla být opravena fasáda radnice. Opravit je třeba vlhké zdivo, vstupní dveře i architektonické prvky. Žáček podotkl, že zároveň s opravou fasády by na zdi radnice mohly být vráceny i troje původní sluneční hodiny z doby Marie Terezie.

Historici považují olomouckou radnici za druhou nejpamátnější v českých zemích, hned po pražské Staroměstské radnici. Její základní kámen byl na Horním náměstí položen už roku 1378. Město mělo tehdy soudní pravomoc, radnice sloužila jako věznice, mučírna, zbrojnice a zůstávala i tržnicí.

Interiérové úpravy budovy radnice pocházejí z dílny přednosty tehdejšího městského stavebního úřadu Maxe Kresse, exteriérové úpravy dělal vídeňský architekt Georg Berger. Fasádu doplnily novogotické detaily a byla provedena nová malířská výzdoba s výjevy z historie Olomouce. Dominantou radnice je věž vysoká 75 metrů. Součástí budovy radnice je orloj.

(čtk)