ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Připravujeme

Připravujeme: Dokonalá proměna Werichovy vily

21.04.2017

DATUM VYSÍLÁNÍ: květen 2017

Společně s architekty ze studia TaK se nám podařilo nahlédnout do zbrusu nových interiérů slavné Werichovy vily na pražské Kampě. Dlouho chátrající objekt je konečně zrekonstruován a stojí to za to!

Jestliže je Kampa místem s magickou atmosférou, pak Werichova vila je zhmotněním kulturní a intelektuální tradice české společnosti. Dům, který nikdo nepřehlédne. Stojí zde od 16. století a má za sebou neuvěřitelně pestrou historii.

Základ dnešní podoby je pozdně renesanční přestavba z druhé čtvrtiny 17. století, kdy zde byla koželužna nizozemského Serváce Engela a později jeho rodiny. V roce 1725 přešla budova do šlechtického vlastnictví a koželužna byla zrušena. Za vlastnictví rodem Nosticů zde žil v letech 1798–1803 Josef Dobrovský.

Po roce 1918 přešel dům do vlastnictví státu. Poté došlo k dílčím úpravám prvního patra a podkroví dle plánů Bohumila Hübschmanna. Následně se zde vystřídali různí, často významní nájemníci, především herec Jan Werich. Nájemníky donutila k vystěhování ničivá povodeň v roce 2002.

Ve dvou soutěžích na pronájem budovy vypsaných v roce 2008 a 2013 zvítězila Nadace Jana a Medy Mládkových provozující nedaleké Museum KampaPraha 1 však pronájem neschválila. Potřetí byla nadace vybrána za nájemce na jaře 2015 a následně byla zahájena rekonstrukce vily.